New study finds electricity credits could cut costs for Polish truck operators by up to 10%
Press release
Nowe badanie wykazało, że mechanizm kredytowania energii elektrycznej mogą obniżyć koszty dla polskich operatorów ciężarówek nawet o 10%
Do publikacji
Nowe badanie wykazało, że mechanizm kredytowania energii elektrycznej mogą obniżyć koszty dla polskich operatorów ciężarówek nawet o 10%
Berlin/Warszawa, 21 maja 2025 r. – Nowy raport the International Council on Clean Transportation (ICCT) wskazuje znaczący potencjał na obniżenie kosztów operacyjnych w polskim sektorze transportu towarowego. Wykorzystując mechanizm przewidziany w unijnej Dyrektywie w sprawie energii odnawialnej (RED III), można będzie znacząco obniżyć całkowite koszty eksploatacji ciężarówek i przyspieszyć ich elektryfikację w Polsce, która pozostaje liderem przewozów towarowych w Europie pod względem wolumenu.
Zapisy wynikające z RED III, które obecnie oczekują na wdrożenie przez polski rząd, umożliwią podmiotom dostarczającym odnawialną energię elektryczną do pojazdów elektrycznych zdobywanie na uzyskanie specjalnych, zbywalnych kredytów (jednostek emisji). Kredyty te mogą być sprzedawane dostawcom paliw w celu wykorzystania ich do realizacji swoich celów w zakresie udziału energii odnawialnej.
ICCT szacuje, że do 2030 roku całkowity koszt posiadania (TCO) ciężarówki elektrycznej zasilanej bateriami w Polsce – uwzględniający koszty zakupu, utrzymania i eksploatacji – może spaść nawet o 10% dzięki wykorzystaniu kredytów za energię elektryczną. Dla przewoźników działających w branży o niskich marżach to realne oszczędności.
„Kredytowanie energii elektrycznej wykorzystywanej do ładowania w zajezdniach może znacznie obniżyć koszty i przyspieszyć elektryfikację flot pojazdów ciężarowych w Polsce” – podkreśla Chelsea Baldino, kierująca programem paliwowym ICCT. – „Politycy mają obecnie szansę wzmocnić ten kluczowy sektor gospodarki, uwzględniając ładowanie w bazach – również tych prywatnych – przy wdrażaniu zapisów RED III.”
Dzięki dodatkowym krótkoterminowym zachętom jak np. dotacje, elektryczne ciężarówki mogą stać się jeszcze tańsze w eksploatacji niż te z silnikiem diesla. W przypadku ciężarówek wyprodukowanych w 2030 roku, przy zastosowaniu mechanizmem kredytowania, pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym mają o 24% niższe całkowite koszty posiadania (TCO) niż ich odpowiedniki z silnikami diesla.
Polska, będąca jednym z największych rynków transportu towarowego w Europie, nie wdrożyła jeszcze postanowień Dyrektywy RED III. Rozszerzenie możliwości uzyskania kredytów za ładowanie w zajezdniach – również tych prywatnych – może zwiększyć zarówno efektywność ekologiczną, jak i konkurencyjność ekonomiczną sektora logistycznego w kraju.
-KONIEC-
Szczegóły publikacji
Tytuł: Kredytowanie energii elektrycznej za ładowanie w bazach transportowych. Analiza potencjalnych oszczędności kosztowych dla polskich operatorów ciężarówek.
Autorzy: Jane O’Malley, Hussein Basma, Chelsea Baldino
Proszę użyć tego linku przy cytowaniu raportu: theicct.org/publication/electricity-crediting-for-depot-charging-assessing-a-cost-advantage-for-poland-truck-operators-may25
Kontakt dla mediów:
Susana Irles, Starsza Specjalistka ds. Komunikacji
susana.irles@theicct.org
O the International Council on Clean Transportation (ICCT)
The International Council on Clean Transportation (ICCT) to niezależna organizacja badawcza non-profit, która powstała w celu dostarczania rzetelnych, bezstronnych, aktualnych badań oraz analiz technicznych i naukowych dla organów regulacyjnych w dziedzinie ochrony środowiska. ICCT wspiera decydentów w podejmowaniu działań poprawiających efektywność środowiskową transportu drogowego, morskiego i lotniczego, aby przynieść korzyści dla zdrowia publicznego i klimatu. Rozpoczęliśmy współpracę z inicjatywy podobnie myślących polityków i ekspertów technicznych, formalizując nasz status jako organizacji pozarządowej w 2005 roku.
Obserwuj nas w Internecie:
www.theicct.org
Bluesky | LinkedIn | YouTube
Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z naszymi raportami